9 stycznia 2024

Innowacje w oznakowaniu produktów – rozwiązania i ich wpływ na decyzje konsumentów

Innowacje w oznakowaniu produktów: Rozwiązania i ich wpływ na decyzje konsumentów

Sytuacja na rynku oznakowania produktów jest dynamiczna. W przypadku produktów konsumpcyjnych klient w ponad 80% podejmuje decyzję stojąc przed produktem. 12 sekund, tyle czasu ma producent produktu, by przekonać konsumenta do swojego towaru. TOP 5 innowacji w oznakowaniu produktów z przykładami z rynku.

Kody QR i RFID, jako rewolucja w interaktywności

Kody QR i technologia RFID (Radio-Frequency Identification) wydobywają oznakowanie produktów na zupełnie nowy poziom. Klienci mogą teraz skanować kody QR za pomocą swoich smartfonów, co umożliwia dostęp do rozległych informacji o produkcie. Na przykład, kody QR na opakowaniach kosmetyków mogą prowadzić do stron z poradami dotyczącymi pielęgnacji skóry, recenzjami klientów i filmami demonstrującymi używanie produktu. Jest to nie tylko sposób na dostarczenie dodatkowej wartości klientom, ale także narzędzie do monitorowania i zarządzania produktem w czasie rzeczywistym.

Firmy spożywcze stosują RFID do śledzenia pochodzenia produktów i zapewnienia ich autentyczności. Klienci mogą skanować kody QR na opakowaniach żywności, aby sprawdzić historię danego produktu, od momentu zbioru składników aż po dostarczenie do sklepu.

Etykiety inteligentne – era dynamicznego oznakowania

Etykiety inteligentne to etykiety, które nie tylko informują, ale także reagują na zmienne warunki lub dostarczają informacje w czasie rzeczywistym. Na przykład, etykieta umieszczona na produkcie spożywczym może zmieniać kolor, aby sygnalizować, że produkt jest już nieświeży. Inne etykiety inteligentne mogą zawierać czujniki, które rejestrują warunki przechowywania produktu, takie jak temperatura lub wilgotność, i informują konsumenta o ewentualnym ryzyku utraty jakości produktu.

Dobrym przykładem są firmy kosmetyczne, które wprowadzają etykiety na kosmetyki, które reagują na skórę użytkownika. Jak to działa? Etykieta może zmieniać kolor, aby wskazać, że produkt jest odpowiedni dla konkretnego rodzaju skóry.

Technologia druku 3D

Technologia druku 3D przynosi estetykę na nowy poziom w oznakowaniu produktów. Etykiety samoprzylepne w 3D pozwalają na tworzenie trójwymiarowych wzorów, tekstur i efektów wizualnych, które przyciągają uwagę konsumentów. To idealne rozwiązanie dla produktów, które chcą się wyróżnić na półce sklepowej.

Przykład z rynku? W przemyśle winiarskim pojawiły się etykiety, które są niemal dziełem sztuki, dzięki technologii druku 3D – przyciągają uwagę klientów i wpływają na decyzje zakupowe.

Innowacyjna technologia nanocząstek i jej wpływ na bezpieczeństwo i autentyczność

Wykorzystanie nanocząstek w druku etykiet pozwala na tworzenie mikroskopijnych znaków wodnych i detali, które są praktycznie niemożliwe do podrobienia. Jest to istotne w przypadku produktów, które są podatne na fałszerstwa. Te zaawansowane etykiety foliowe, papierowe, etc. pozwalają na autentykację produktów i zwiększają bezpieczeństwo konsumentów.

W branży farmaceutycznej stosuje się etykiety z nanocząstkami, które pozwalają na identyfikację i śledzenie każdego opakowania leku, co zapobiega fałszerstwom.