29 października 2024

Symbole na opakowaniach kosmetyków – jakie graficzne oznaczenia można spotkać i o czym one informują?

Symbole na opakowaniach kosmetyków – jakie graficzne oznaczenia można spotkać i o czym one informują?

Na opakowaniach kosmetyków znaleźć można wiele różnych symboli, które pomagają świadomie wybierać produkty spełniające oczekiwania jakościowe, bezpieczne dla skóry i środowiska. Znak PAO, certyfikaty ekologiczne czy oznaczenia recyclingu – to tylko niektóre z nich. W tym artykule przyjrzymy się najczęściej spotykanym oznaczeniom.

Obowiązkowe oznaczenia na kosmetykach. Jakie informacje są wymagane prawem?

Zgodnie z przepisami na opakowaniach kosmetyków musi znaleźć się kilka informacji, które pomagają konsumentom świadomie dokonywać wyborów. Przede wszystkim wymagana jest nazwa produktu oraz dane producenta lub dystrybutora, dzięki którym można zidentyfikować odpowiedzialny podmiot.

Istotnymi informacjami, jakie muszą zawierać etykiety na kosmetyki, są także: masa, waga lub objętość kosmetyku – ułatwiają porównanie cen czy cech poszczególnych produktów. Kluczowe znaczenie ma data trwałości lub oznaczenie PAO (Period After Opening), które informuje, jak długo można bezpiecznie używać produktu po jego otwarciu.

W przypadku kosmetyków o szczególnych wymaganiach użytkowych muszą się także pojawić ostrzeżenia, np. „unikać kontaktu z oczami”. Oprócz tego na opakowaniu znaleźć się muszą także numer partii, skład INCI oraz funkcja produktu (jeśli nie jest ona oczywista).

Każdy z tych znaków informacyjnych na opakowaniach kosmetyków jest wymagany przez prawo, jednak marki coraz chętniej podchodzą do ich stosowania kreatywnie. Wie o tym doskonale firma Orion, polski producent etykiet samoprzylepnych – współpracujący z nami Klienci z sektora kosmetycznego często szukają sposobu na to, by nawet podstawowe informacje wyglądały na opakowaniu produktu atrakcyjnie pod kątem wizualnym. W tym celu stosowane są różnego rodzaju wariacje na temat np. symboli związanych z ekologicznym charakterem kosmetyku, w interesujący sposób prezentowane są także wzmianki o nagrodach czy certyfikatach dla producenta. Współpracujące z nami firmy często decydują się też na nowoczesne metody znakowania towarów, np. popularne w branży etykiety peel off.

Jakie symbole na kosmetykach warto znać?

Różnorodne symbole na opakowaniach kosmetyków (niezależnie od tego, czy to etykiety foliowe umieszczone bezpośrednio na słoiczku kremu, czy papierowe kartoniki perfum) dostarczają ważnych informacji o składzie, bezpieczeństwie albo ekologicznych wartościach produktu. Znajomość tych oznaczeń pozwala na świadome zakupy i lepsze zrozumienie właściwości kosmetyków. Jakie symbole warto znać?

Symbol CE

Symbol CE oznacza, że produkt kosmetyczny spełnia wymagania Unii Europejskiej dotyczące bezpieczeństwa, zdrowia oraz ochrony środowiska. To gwarancja, że kosmetyk został poddany odpowiednim testom i jest zgodny z europejskimi standardami.

Trójkąt ze strzałek

Ten symbol na etykietach kosmetyków oznacza, że opakowanie nadaje się do recyklingu. Często towarzyszy mu informacja dotycząca tego, z jakiego materiału jest wykonane opakowanie, np. PET czy ALU – ułatwia to segregację odpadów, a dodatkowo może być ważną sugestią dla osób uczulonych na konkretne tworzywa.

Kółko z dwiema strzałkami

Takie oznakowanie wskazuje, że producent zawarł umowę z organizacją zajmującą się odzyskiem odpadów, dzięki czemu przyczynia się do odpowiedzialnego zarządzania odpadami. Warto zwrócić na nie uwagę, jeśli zależy nam na zrównoważonym stylu życia i wybieraniu kosmetyków tych marek, które realnie przyczyniają się do zmniejszenia ilości odpadów na planecie.

Kółko z literami UVA

Symbol ten wskazuje, że kosmetyk zawiera filtry chroniące przed promieniowaniem UVA i spełnia wymogi Komisji Europejskiej dotyczące ochrony przed słońcem. Taki produkt zapewnia skuteczną ochronę przed szkodliwymi promieniami UV, które mogą prowadzić do starzenia skóry czy nowotworów.

Symbol króliczka

Symbol z postacią króliczka, stosowany przez producentów w różnej formie, informuje, że produkt nie był testowany na zwierzętach i jest “cruelty-free” (przy jego produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę). To ważna informacja dla konsumentów dbających o prawa zwierząt i szukających kosmetyków powstałych w etyczny sposób. Obok postaci królika często można też spotkać się z oznaczeniami słownymi.

Oznaczenie PAO (Period After Opening)

PAO, symbolizowany przez otwarty słoiczek z oznaczeniem miesięcy, np. 6M czy 12M, wskazuje, jak długo kosmetyk pozostaje bezpieczny do użycia po otwarciu opakowania (np. analogicznie: 6 miesięcy lub 12 miesięcy). To kluczowa informacja – szczególnie w przypadku produktów o krótkiej trwałości, które mogą stracić swoje właściwości w wyniku upływu czasu lub niewłaściwego przechowywania.

Płomień

Symbol płomienia wskazuje, że kosmetyk zawiera substancje łatwopalne. Tego typu oznakowanie stosuje się zwłaszcza w przypadku aerozoli. Konsumenci powinni szczególnie uważać na takie produkty i przechowywać je z dala od źródeł ciepła i ognia.

Postać ludzka i kosz na śmieci

Symbol ten przypomina o odpowiednim pozbywaniu się opakowania po zużyciu produktu. Ma na celu zachęcenie konsumentów do dbania o środowisko i wspierania zrównoważonego rozwoju.

Wstążka z listkami

Ten symbol oznacza, że opakowanie produktu jest biodegradowalne – rozkłada się w naturalny sposób bez szkody dla środowiska. Kosmetyki z tym oznaczeniem są przyjazne naturze i wspierają bardziej ekologiczne podejście do konsumpcji.

Co jeszcze warto wiedzieć o znaki na opakowaniach kosmetyków? FAQ

W tej sekcji zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tych symboli na etykietach kosmetyków. Warto je sprawdzić, by mieć większą świadomość dotycząca tego, w jaki sposób z nich korzystać i… czy w ogóle warto.

Jak oznaczony jest nikiel w kosmetykach?

Nikiel jest jednym z najczęstszych alergenów odpowiedzialnych za kontaktowe zapalenie skóry. Jaki jest symbol niklu w kosmetykach? Mamy dobrą wiadomość: takiego oznakowania nie trzeba szukać na opakowaniu – zgodnie z Rozporządzeniem Unii Europejskiej w składzie kosmetyków nie znajdziemy tego składnika, choć dopuszcza się jego śladowe ilości w postaci zanieczyszczenia.

Jakie jest oznaczenie parafiny w kosmetykach?

O zawartości parafiny w produkcie świadczy informacja umieszczona w jego składzie. Należy szukać takich sformułowań, jak: mineral oil, paraffin oil, paraffinum liquidum.

Co oznacza PD na kosmetykach?

Symbol PD, pojawiający się na opakowaniu kosmetyku razem z datą, to oznaczenie daty produkcji, a więc informacja, kiedy został on wyprodukowany. To ważna informacja, jednak warto pamiętać, że dla określenia świeżości otwartego już produktu istotna jest przede wszystkim wspomniany wcześniej symbol PAO.

Jakie jest oznaczenie mikroplastiku w kosmetykach?

Mikroplastiki w kosmetykach są oznaczane jako składniki w INCI, np. „Polyethylene” (PE), „Polypropylene” (PP) czy „Polymethyl Methacrylate” (PMMA).

Jakie oznaczenie ma formaldehyd w kosmetykach?

Formaldehyd jest oznaczany w INCI jako „Formaldehyde”. Może być także uwalniany przez konserwanty („DMDM Hydantoin”, „Imidazolidinyl Urea”).

Świadomość konsumenta odgrywa kluczową rolę w dokonywaniu odpowiedzialnych zakupów. Znajomość symboli na opakowaniach kosmetyków to nie tylko kwestia zrozumienia składu, ale także troska o zdrowie i środowisko. Dzięki odpowiednim informacjom, takim jak chociażby oznaczenia daty ważności na kosmetykach, możemy wybierać produkty bezpieczne, ekologiczne i zgodne z naszymi wartościami.